News

News

Співробітник ДСНС дивиться на будівлю мерії на центральній площі міста після обстрілу Харкова, Україна, вівторок, 1 березня 2022 р. (AP Photo/Pavel Dorogoy)

Published

May 18, 2023

Written by

Airwars Staff

Header Image

Співробітник ДСНС дивиться на будівлю мерії на центральній площі міста після обстрілу Харкова, Україна, вівторок, 1 березня 2022 р. (AP Photo/Pavel Dorogoy)

Архів загиблих і поранених мирних жителів Харківської області є на сьогодні одним з найґрунтовніших документів у відкритому доступі.

Мати, яка загинула, тримаючи свою дитину в обіймах; літня жінка, яку вразив уламок, коли вона годувала бездомних котів; сім’я, похована під завалами протягом кількох тижнів – це одні із сотень спустошливих людських історій, які містить новий дослідницький портал Airwars про війну в Україні. На сьогодні він є одним з найбільш детальних документів у відкритому доступі про вплив війни на цивільне населення.

Протягом дев’яти місяців нова дослідницька група “Airwars” по Україні ретельно задокументувала кожне оприлюднене повідомлення про заподіяну шкоду цивільному населенню від вибухової зброї під час “битви за Харків”, що тривала від початку російського вторгнення 24 лютого до 13 травня 2022 року.

Дані можна вивчати на порталі Airwars  за допомогою інтерактивної карти, бази даних щодо цивільних жертв та теплової карти міста. Наші висновки доступні у повному дослідницькому звіті, що супроводжується методологічною нотаткою. Проєкт було створено як приклад для побудови публічно доступної бази даних з відкритих джерел про жертви серед цивільного населення в Україні. Цифри не претендують на вичерпність та остаточність.

Серед ключових висновків були такі:

    Протягом досліджуваного періоду було повідомлено про загибель щонайменше 275 і до 438 цивільних осіб внаслідок використання вибухових засобів. Крім того, було повідомлено про поранення від 471 до 829 цивільних осіб. У випадках, коли  місцеві джерела надавали більше детальну інформацію про жертв, “Airwars” встановив, що щонайменше 30 дітей, 52 жінки і 61 чоловік були ймовірно вбиті російськими військами. Щонайменше у 60 випадках (майже третина усіх інцидентів) цивільні, які загинули або були поранені внаслідок артилерійських обстрілів та ударів російською артилерією, перебували у своїх помешканнях. Війна мала руйнівний вплив на інфраструктуру у всьому місті. Щонайменше 16 випадків завдавання шкоди цивільному населенню пов’язані з обстрілом або ударом російської артилерії по лікарнях та інших медичних закладах. У 95% повідомлених інцидентів про завдану цивільному населенню шкоду  не було жодних супутніх повідомлень про військові жертви або пошкодження військових об’єктів попри заяви Росії про те, що вони атакують лише  військові об’єкти. Найжахливіший випадок заподіяння шкоди цивільному населенню було зафіксовано 9 березня в Ізюмі. Внаслідок ударів і артилерійському обстрілу по п’ятиповерховому будинку загинуло від 44 до 54 цивільних осіб, включаючи до шести дітей. У порівнянні з іншими конфліктами, які відстежувала “Airwars”, було значно менше публічно названих жертв – швидше за все, це результат політики українського уряду щодо захисту даних і конфіденційності.

Знімок інтерактивної бази даних Airwars про жертви серед цивільного населення в Харкові

Битва за Харків

“Airwars” є провідною світовою організацією, яка відстежує вплив військових конфліктів на цивільне населення, і вже десять років відслідковує наслідки військового втручання в конфлікти, в тому числі втручання коаліції під проводом США проти Ісламської держави та російських військових в Сирії.

Війна в Україні призвела до безпрецедентного зосередження уваги на заподіяній шкоді цивільному населенню, але масштаби насильства перевищили всі механізми оцінки жертв. Було запущено численні проєкти, які містять як дослідження з відкритих джерел інформації, так і розслідування на місцевості. Ці спроби підрахунку втрат є кумулятивними, кожна з яких висуває різні деталі на перший план. Метою таких зусиль є, зрештою, створення доказової бази для встановлення справедливості та притягнення до відповідальності, одночасно створюючи  уявлення про масштаби втрат.

Після консультацій з міжнародними та українськими партнерами щодо прогалин у такому обліку втрат “Airwars” зосередила свою пілотну програму на битві за Харків.

Друге за розміром місто України, Харків, є одним з найбільш постраждалих міст під час війни. Розташоване приблизно за 40 км від російського кордону, з великою кількістю російськомовного населення і тісними зв’язками з російською економікою, місто було ключовою ціллю агресора з початку російського вторгнення 24 лютого 2022 року.

Коли російські війська вторглися в Україну з різних напрямків, тисячі військових увійшли до Харківської області. Міста і села зазнали сильних обстрілів. За кілька тижнів ключові міста області, зокрема, Ізюм, Куп’янськ та Балаклія, було окуповано російськими військами.

Сам Харків ніколи не був окупований, але, натомість, став ареною інтенсивних боїв та массової евакуації.

В кінці квітня 2022 року українські війська розпочали контрнаступ у Харківській області. До 13 травня російські війська були витіснені з околиць міста – битва за Харків була оголошена виграною. Ще кілька місяців знадобилося українським військам, щоб повернути інші окуповані Росією  міста в Харківській області.

Людські страждання

Дослідження “Airwars”, яке проводила наша українська дослідницька група протягом дев’яти місяців, передбачало ретельний збір усіх публічно оприлюднених подробиць щодо вчинення шкоди цивільному населенню. Загалом дослідники відстежили 200 випадків завдання шкоди цивільному населенню, заподіяної вибуховою зброєю за цей період. Кожен із них має власну спеціальну оцінку та сторінку на вебсайті “Airwars”. Майже у всіх випадках російська військова агресія зазначалася як єдина відповідальна сторона.

Ці випадки розповідають про загальну картину війни, а також про окремі страждання. Сусіди, які загинули, обідаючи разом, 96-річна жертва Голокосту, яка загинула вдома – жахливі історії, які складаються в більш широку картину.

17 березня 2022 року мати загинула, коли її будинок був обстріляний вночі. За повідомленнями, вона тримала на руках свою чотирирічну доньку, щоб захистити її. Дитина вижила.

Дослідники “Airwars” також відстежували пошкодження інфраструктури, причому заклади охорони здоров’я були одними з найбільш поширених об’єктів атак. “Airwars” задокументувала пошкодження 16 закладів охорони здоров’я під час інцидентів, у яких також загинули чи були поранені цивільні особи. Серед них були лікарні, пункт донорства крові, аптека, а також швидка допомога. 3 березня сирійський лікар, відомий як гінеколог з міста Дейр-ез-Зор, загинув, коли, за попередніми даними, російський міномет вдарив по Харківській обласній лікарні.

За схемою, схожою на ту, про яку часто повідомляють у Сирії, Airwars також відстежила три повідомлення про так звані “подвійні удари”, коли за ударом слідує другий раунд ударів в той час, коли екстрені служби або мирні мешканці перебувають на місці інциденту.

У 95% випадків постраждали лише цивільні особи

Ключовою дискусією протягом війни було те, в якій мірі російські війська завдавали ударів по легітимних військових цілях. Російські офіційні особи звинувачують Україну в розміщенні військових цілей поблизу цивільного населення, тоді як Україна стверджує, що удари є навмисно невибірковими.

Наші дані показують, що в 94,5% випадків, коли було повідомлено про загибель або поранення цивільних осіб (189 інцидентів), місцеві джерела повідомляли, що цивільні особи були єдиними жертвами російської агресії, і не згадували жодних військових об’єктів чи загиблих українських військовослужбовців.

Хоча оприлюдення інформації про втрати серед українських військових заборонено згідно з українським законодавством, що, можливо, пояснює відносно низькі показники військових втрат, цей висновок перегукується з іншими повідомленнями правозахисних організацій, таких як Human Rights Watch.

Українське інформаційне середовище відрізняється від інших конфліктів, за якими стежить “Airwars”, відсутністю відомостей про особисті дані жертв. В українському медіапросторі згадується мало імен жертв, а також наявна лише обмежена інформація про їх стать, вік або професію. Це значно відрізняється від інших конфліктів, які відстежує “Airwars”, включаючи авіаудари США в Ємені та Іраку, російські бомбардування в Сирії та ізраїльські бомбардування в Газі та Сирії, і створює перешкоди у більш грунтовному обліку жертв.

Наприклад, за один інтенсивний місяць бомбардувань сирійського міста Алеппо російськими та сирійськими урядовими військами в липні 2016 року наша команда відстежила 76 різних інцидентів, в яких постраждало цивільне населення, і там ми встановили ідентичність 187 жертв. У березні 2022 року в Харківській області ми відстежили 70 окремих інцидентів, пов’язаних із завданням шкоди цивільному населенню внаслідок російських ударів, але загалом встановили ідентичність лише 37 жертв.

Існує низка потенційних причин цього браку інформації. Ключовим фактором є політика України щодо захисту приватності, яку влада застосовує для захисту особистих даних цивільних осіб. Вона дозволяє оприлюднювати імена лише за згодою жертви або її/його сім’ї.

У Іраку, Лівії, Сомалі та Сирії такі офіційні структури або відсутні, або не викликають довіру серед цивільного населення. У зв’язку з цим цивільні особи були змушені заповнювати прогалини – публікувати дані про загиблих у соціальних мережах, зокрема у Facebook. В той час, Україна має дієву державу зі структурами безпеки, розслідування, судово-експертної та медично-правової експертизи, які працювали над обліком цивільних постраждалих ще з початку російської агресії проти країни.

(Translated to Ukrainian by Igor Corcevoi and Iryna Chupryna)

Основною мовою “Airwars” є англійська. У разі виникнення питань, пов’язаних з цим документом, будь ласка, перегляньте нашу англомовну версію тут або зв’яжіться з нами за адресою info@airwars.org

▲ Співробітник ДСНС дивиться на будівлю мерії на центральній площі міста після обстрілу Харкова, Україна, вівторок, 1 березня 2022 р. (AP Photo/Pavel Dorogoy)

Published

May 18, 2023

Written by

Airwars Staff

Archive of civilians killed and injured in Ukrainian region among the most in-depth public documentation to date

A mother killed cradling her child in her arms, an elderly woman hit by shrapnel while feeding stray cats, a family buried under rubble for weeks – these are among hundreds of devastating human stories recorded in Airwars’ new Ukraine research portal, among the most in-depth public documentation of the war’s human impact to date.

Over nine months, Airwars’ new Ukraine research team documented every publicly reported civilian harm allegation from explosive weapons in the ‘Battle of Kharkiv,’ which lasted from the Russian invasion on February 24th until May 13th 2022.

▲ A member of the Ukrainian Emergency Service looks at the City Hall building in the central square following shelling in Kharkiv, Ukraine, Tuesday, March 1, 2022. (AP Photo/Pavel Dorogoy)

Published

April 5, 2023

Written by

Airwars Staff

Tribunal follows Ministry of Defence and Information Commissioner's refusal to release details of incident

Airwars is to challenge the Ministry of Defence and the Information Commissioner at a tribunal over the refusal to release basic information about the sole civilian the UK accepts killing in the war against the Islamic State, it announced on Wednesday.

During the eight years of the UK’s contribution to the Anti-ISIS Coalition in Iraq and Syria, British aircrafts dropped more than 4,300 munitions, and the Ministry of Defence claims to have killed more than 4,000 ISIS militants. Yet the strike on March 26, 2018 remains the only time the UK government has officially accepted harming civilians.

▲ US and British Reapers are playing a major role in the war against ISIL (Library image via US Air Force/ Staff Sgt. John Bainter)

Published

April 4, 2023

Written by

Airwars Staff

Header Image

لقطة شاشة من تحقيق الحروب الجوية في الأضرار التي لحقت بالمدنيين جراء غارات المملكة المتحدة

كشف تحقيق استمر لمدة عام عن مقتل عشرات المدنيين جراء غارات جوية محتملة للمملكة المتحدة

قضت الحروب الجوية و الجارديان العام الماضي في التحقيق في الغارات الجوية البريطانية في العراق وسوريا ، بين عامي 2014 و 2020. ووجدنا أدلة على ما لا يقل عن ست غارات جوية وقعت في الموصل ، يُرجح أنها كانت هجمات بريطانية ، قتلت وألحقت الأذى بالمدنيين في المدينة.

▲ لقطة شاشة من تحقيق الحروب الجوية في الأضرار التي لحقت بالمدنيين جراء غارات المملكة المتحدة

Published

March 24, 2023

Written by

Airwars Staff

Year-long investigation identifies dozens of civilians killed in likely UK strikes

A new Airwars and The Guardian investigation has identified dozens of Iraqi and Syrian civilians killed by likely UK airstrikes, as part of a widespread package picking apart the British claim to have fought a near victimless eight-year war.

Since 2014, the UK has dropped more than 4,000 munitions in the war against the so-called Islamic State. It claims that those strikes have killed more than 4,000 ISIS militants, but has only accepted responsibility for the death of one civilian.

▲ A screengrab from Airwars investigation into UK civilian harm

Published

November 23, 2022

Written by

Airwars Staff

Header Image

The SNP Foreign and Defense front bench launch the new policy approach, "A Scottish approach to the protection of civilians in conflict" in Westminster on November 22nd 2022 (Image via Airwars staff)

The Scottish National Party launched a protection of civilians paper on Tuesday, becoming the largest European party to have such plans. The paper was written with significant civil society input, coordinated and led by Airwars.

The newly-launched paper dictates how a future independent Scotland would conduct conflict and protect civilians before, during, and after Scottish operations.

It includes a pledge to introduce oversight of special forces, a strong focus on the importance of tracking civilian harm and being transparent about the findings, as well as a commitment to limit the use of explosive weapons in populated areas.

As SNP Spokesperson for Foreign Affairs, Alyn Smith MP said during the launch, “making these points isn’t just about an independent Scotland but it’s about what we can all do to get the world to a better place than where we are now. The protection of civilians needs to be higher up the agenda.”

The SNP currently controls Holyrood, the devolved Scottish parliament, and is the third largest party in the UK national parliament. It advocates for an independent Scotland and is campaigning for a fresh Scottish independence referendum in the coming years.

A small, but growing number of countries have declared civilian harm mitigation policies. In response to civil society and media pressure, the United States recently rewrote its entire policy to try and reduce the number of civilians it kills. The Netherlands is undergoing a similar process through its Roadmap Process.

Yet the UK has not kept up with allies and lacks a detailed, transparent policy on how it will mitigate harm, and respond when it does occur. With this paper, the SNP distances itself from this approach. As well as dictating how a future independent Scotland would engage in conflict, the policy also outlines the key beliefs of the SNP in regard to how the UK should fight wars. These include a firm commitment to monitoring the civilian impact of conflicts, as well as to transparency about where and when strikes are committed.

It also commits the party to a UN-backed declaration to limit the use of explosive weapons in populated areas, which disproportionately kill civilians who make up more than 90% of those killed when such weapons are used. Last week, delegates from over 80 countries, including the US and the UK, signed an agreement committing to limit their use in Dublin.

🌎Today @ChrisLawSNP, @AlynSmith & I have published a new policy paper on the protection of civilians in conflict. UN Security Council Resolution 1265 was adopted more than 20 years ago, but the failure to protect civilians in conflict is stark. The world needs a fresh approach. pic.twitter.com/HNJDxClzs8

— Stewart McDonald MP (@StewartMcDonald) November 22, 2022

Airwars coordinated the extensive civil society input into the policy, ensuring that each section was written – and reviewed – by experts on the respective areas covered in the paper, such as women, peace, and security, climate change and atrocity prevention.

“With the release of their paper, Scotland is joining others in setting a new standard for how to protect civilians caught in conflict,” said Megan Karlshoej-Pedersen, Policy Specialist at Airwars. “The policy is unique in the extent to which it has allowed for meaningful civil society engagement, and its focus on civilian harm tracking is a nod to the vital importance of acknowledging when harm has occurred and learning important lessons.

While the ongoing war in Ukraine has brought civilian harm to the forefront of news outlets and political debate, such harm is not new. Over the last eight years, the US-led coalition against ISIS in Iraq and Syria caused 8,197–13,252 deaths, yet contributors to the coalition have all failed to account for these. To date, the UK acknowledges only a single civilian casualty from its own contribution. With their new paper, SNP are outlining that an independent Scotland would distance itself from this approach and instead become a leader on the protection of civilians.

Read the full policy approach here.

▲ The SNP Foreign and Defense front bench launch the new policy approach, "A Scottish approach to the protection of civilians in conflict" in Westminster on November 22nd 2022 (Image via Airwars staff)

Published

July 8, 2022

Written by

Airwars Staff

Airwars joins partners in publishing guidance to the US Department of Defense (DoD), ahead of its own civilian harm review

Recommendations published today urge the Department of Defense to revise its assessment and investigation processes, including through practical steps such as routinely engaging with civil society to ensure that civilian harm policies are informed by civilians affected by US and partnered actions, and casualties are recorded and tracked through transparent processes that are fit for purpose.

Airwars joined Amnesty International USA, CARE, Center for Civilians in Conflict (CIVIC), Human Rights Watch, Humanity & Inclusion, InterAction, Norwegian Refugee Council, Oxfam America, and PAX in preparing and publishing the recommendations.

Read the full list of recommendations here.

To date, serious concerns with US civilian harm policies undermine effective routes to accountability for affected populations. These concerns have been raised by civil society and in recent Pulitzer-prize winning investigations in the New York Times.

While the US reform process is intended to be forward-looking, significant questions still remain about civilians harmed in US and partnered operations over the past two decades – not least in the war against the Islamic State. Overall, the US-led Coalition has conceded killing at least 1,437 civilians in the war against ISIS – while Airwars believes the likely tally could be significantly higher; with between 8,192 and 13,243 civilian deaths recorded in the Airwars archive.

▲ President Joe Biden holds a meeting with military and civilian defense leadership, including Secretary of Defense Lloyd J. Austin III, April 2022 (Image via DoD)

Published

May 27, 2022

Written by

Airwars Staff

On the final day of Protection of Civilians Week, eleven civil society organisations request to meet the UK Secretary of State for Defence to discuss improvements on the way the UK mitigates, accounts and investigates instances of civilian harm.

As the UN Secretary General’s annual Protection of Civilians report welcomes steps by the United States to develop new civilian harm mitigation and tracking mechanisms, a coalition of civil society organisations specialised in the subject call on the United Kingdom to follow suit.

After devastating revelations published in The New York Times late last year revealed critical failures by the US-led Combined Joint Task Force – Operation Inherent Resolve (CJTF-OIR) in the prevention of civilian harm in Iraq and Syria, the Biden administration has launched a review to improve policies on data collection, reporting and acknowledgement of civilian harm, improvements which aim to overhaul processes and create a Civilian Harm Mitigation and Response Action Plan (CHMRAP), as well as a civilian protection ‘center of excellence’.

These revelations add to the strong evidence base of civilian harm from CJTF-OIR operations built up by researchers, humanitarian agencies, and international organisations over the years.

Developments in the US have substantial implications for the UK’s own approach to civilian harm, as the UK played an important role in CJTF-OIR. The UK must now engage with civil society on these issues and implement urgent reforms.

The use of explosive weapons, with wide area effects, in urban areas continues to be a cause of immense human suffering – with nine out of ten casualties being civilians.

“We believe that the UK for its part has an opportunity to be a global leader on civilian protection issues” – Action on Armed Violence (AOAV), Airwars, Amnesty International UK, Ceasefire Centre for Civilian Rights, Center for Civilians in Conflict (CIVIC), Crisis Action, Every Casualty Counts, Iraq Body Count, Reprieve, Save the Children, and War Child call for Rt. Hon. Ben Wallace MP to act urgently.

Read our full letter here and below:

Rt. Hon. Ben Wallace Secretary of State for Defence Ministry of Defence Whitehall SW1A 1HB

27th May 2022

Dear Secretary of State,

RE: Protection of Civilians Week – time to address UK policy on civilian harm mitigation, transparency, and oversight 

On the occasion of UN Protection of Civilians Week, the undersigned civil society organisations are writing to you to develop a constructive dialogue and request a meeting with you to discuss the UK’s policy on civilian harm mitigation, transparency and oversight. As some of our closest allies have begun to reform their approach to civilian harm in military operations, we believe there is an urgent need for the UK to learn from developing practice on this issue.

Revelations published in the New York Times in 2021 about critical failures by Combined Joint Task Force – Operation Inherent Resolve (CJTF-OIR) to prevent, respond to, and be held accountable for civilian harm caused in Iraq and Syria add to the strong evidence base of civilian harm from CJTF-OIR operations built up by researchers, humanitarian agencies, and international organisations over the years. This public disquiet partly spurred, as you will know, the US Secretary of State of Defense to direct the Department of Defense (DoD) to improve policies on data collection, reporting and acknowledgement of civilian harm, improvements which aim to overhaul processes and create a Civilian Harm Mitigation and Response Action Plan (CHMRAP), as well as a civilian protection ‘center of excellence.’

Given the important role of UK forces in combined operations as part of CJTF-OIR, these developments clearly have substantial implications for the UK’s own approach to civilian harm.

All states participating in CJTF-OIR, including the US and UK, should ensure that all instances of reported civilian harm are investigated and accounted for. We urge for constructive dialogue around the hundreds of civilian-harm claims from local communities that indicate that large-scale civilian harm occurred as a direct result of CJTF-OIR operations.

We believe that the UK for its part has an opportunity to be a global leader on civilian protection issues. We would like to discuss the following with you:

● Engagement with civil society on these issues and involvement of civil society in implementing improvements

● Implications from the reviews of US practice and the CHMRAP for the UK’s own approach to civilian harm mitigation and response

● How the UK could contribute to developing the knowledge base on civilian harm mitigation and response

● How civilian protection concerns are included in UK support for partner forces, lessons learnt from civilian harm incidents and standards set for best practice.

● How the UK can play a leading role in ensuring historic instances of civilian harm allegations resulting from CJTF-OIR actions are properly accounted for.

● How the UK can lead the strengthening of NATO’s Protection of Civilian preparedness.

Thank you for your consideration.

Yours sincerely,

Action On Armed Violence (AOAV) Airwars Amnesty International UK Ceasefire Centre for Civilian Rights (CIVIC) Center for Civilians in Conflict Crisis Action Every Casualty Counts Iraq Body Count Reprieve Save the Children War Child

▲ The UK Ministry of Defence, Whitehall